105-té výročie Dňa vojnových veteránov
11. novembra bolo v Compiegne vo Francúzsku podpísané prímerie, ktoré ukončilo viac ako štyri roky trvajúcu prvú svetovú vojnu. Hrôzy a straty na životoch vo Veľkej vojne tak výrazne poznačilo ľudstvo, že 11. november bol bezprostredne po jej skončení vyhlásený ako Deň vojnových veteránov. Kvet maku ako symbol vojnovým obetiam pochádza z básne „Na Flámskych poliach“, ktorú napísal lekár John McCrea. Červená farba kvetu symbolizuje krv preliatu na bojiskách vojen a konfliktov. Často ho vnímame ako spomienkový ceremoniál v mnohých demokratických krajinách.
Deň, ktorý vyvoláva hlboké zamyslenie sa nad príčinami, ako aj podstatou vojny, si na Mestskom cintoríne v Prešove dňa 10. novembra 2023 o 11. hodine a 11 minúte pripomenuli príslušníci Prešovskej mechanizovanej brigády za účasti náčelníka štábu plukovníka Maroša Kmeca. Toto každoročné spomienkové stretnutie na pôde, ktorá je zaplnená nedopísanými ľudskými osudmi, ktorá ich spojila pre večnosť bez ohľadu na uniformu, ktorú nosili, je prejavom našej úcty k vojakom padlým v dovtedy najkrvavejšom ozbrojenom konflikte v dejinách ľudstva, vrátane vďaky za všetko, čo vykonali v prospech Ozbrojených síl a pre nás všetkých.
Poďakovanie hrdinom vojny prejavili účastníci pietneho aktu zapálenými sviecami a symbolmi kvetu červeného maku, ktorý v roku 1920 prijali vojnoví veteráni za symbol spomienky na vojnové hrôzy.